Dychová hudba Medzevčanka
V roku 1924 sa zišlo 14 nadšencov, vyznávačov dychovej hudby. Pozbierali staré nástroje z hasičskej dychovky a začali cvičiť. Od toho roku sa datuje vznik Robotníckej dychovej hudby v Medzeve.
Začiatky boli ťažké, k dispozícii mali iba vlastnú húževnatosť. Po štyroch rokoch usilovnej práce a po prvých verejných vystúpeniach sa vedenia hudby ujal pán Majcher. Časom sa dychovka stáva neodmysliteľnou súčasťou prvomájových manifestácií, osláv, robotníckych majálesov i demonštrácií nielen v Medzeve, ale i v jeho okolí. Väčšina členov dychovky počas 2. svetovej vojny bojovala proti fašizmu, preto súbor činnosť prerušil. Vojna si našla svoje obete aj v radoch medzevskej dychovky. V roku 1945 z pôvodného počtu hudobníkov ostala len malá skupina, ktorej vedenia sa ujal jeden zo zakladajúcich členov dychovky, pán Šimon Ballasch. Postupne opäť nastáva rozmach dychovej hudby v Medzeve. Žiadne oslavy v Medzeve sa nezaobišli bez účinkovania dychovky.
V januári 1969 preberá vedenie medzevskej dychovej hudby učiteľ Mgr. František Kuruc, ktorý s niekoľkoročnou prestávkou viedol súbor do roku 2010. A práve za toto obdobie dosiahol orchester najväčší rozmach. Pravidelne sa zúčastňoval okresných, krajských a celoslovenských prehliadok a festivalov dychových hudieb, z ktorých si odniesol množstvo vzácnych ocenení. Za svoju prácu bol vyznamenaný titulom „Vzorný kolektív ZUČ“, Zlatou plaketou Osvetového ústavu v Bratislave a mnohými ďalšími. Melódie medzevského dychového orchestra zneli aj v zahraničí. Orchester účinkoval v Maďarsku, Nemecku, Bulharsku, Rusku. Počas svojej existencie mal orchester viacero názvov: Požiarnicky dychový orchester Medzev, Dychový orchester pri osvetovej besede Medzev, Robotnícky dychový orchester pri MsKS Medzev, Veľký dychový orchester Medzev.
V súčasnosti má orchester 25 členov a do orchestra sa začleňujú aj deti vo veku od 10 rokov. Od roku 2012 je dirigentom Roman Maďar. Manažérom orchestra je Ervín Flegner.
Repertoár dychového orchestra je široký. Okrem tradičných skladieb pre dychovú hudbu hrá aj koncertné skladby, skladby pre sólové nástroje (najmä pikola, trúbka, tenor), skladby súčasnej populárnej hudby i skladby z muzikálov a operiet.
Roman Maďar