Turistické cesty
Medzev, keďže leží na rozhraní Slovenského rudohoria a Slovenského krasu, ponúka na turistiku rôzne zaujímavé trasy. Vhodný východiskový bod je Mariánske námestie, odkiaľ si môžeme zvoliť dva základné smery trás. Modrou a žltou značkou smerom do rudohoria, žltou a zelenou do krasu.
V okolí Medzeva sa po dosiahnutí hrebeňov okolitých vrchov môžeme ďalej vybrať rôznymi smermi, napr. po červenej (chodník SNP) na Kojšovskú hoľu, Zlatú Idku, Štós-kúpele.
Možné trasy:
- Do obce Hačava
- Do Zádielskej doliny
- Do Šugova a Hačavy
- Na Lastovičí vrch
- Na Zbojnícku skalu
- Na vrch Kloptaň
- Do sedla Tri studne
- Na Kojšovskú hoľu
- Na Osadník
Z toho prvé tri sú smerom do Slovenského krasu ostatné do Slovenského rudohoria.
Do obce Hačava (žltá trasa)
Do tejto malebnej obce sa môžeme vydať po žltej značke smerom cez Grunt a Jelení vrch. Začiatok je po asfaltovej ceste okolo potoka Grunt. Asi po kilometri prechádzame okolo malej kaplnky a po ďalších asi 500 m sa dostávame na koniec mesta. Značka prechádza ďalej okolo troch tajchov, kde v dávnych dobách stáli hámre. Dnes sa v zimnom období využívajú na korčuľovanie a v lete na chov rýb a rybolov. Od tajchov cez malý lesík sa dostávame na menšie lúky a cez ne prechádzame k bukovému lesu. V ňom si môžeme počas výstupu všimnúť v skalách ryhy od kolies volských záprahov, ktoré niesli ťažký náklad. Po ďalších cca 20 minútach sa dostávame do sedla pod Špičiak, na ktorom sa nachádza jaskyňa, respektíve farebná diera. Vstup do tejto jaskyne je však zakázaný. Zo sedla po ďalších 15 minútach prichádzame na lúčku pod Jelením vrchom. Za priaznivých podmienok je z týchto miest možné vidieť východnú časť Vysokých Tatier. Zo samotného Jelenieho vrchu sa môžeme pokochať krásnym pohľadom na južné okolie. Na týchto miestach v jarnom období kvitnú známe chránené rastliny, ako je poniklec alebo hlaváčik jarný. Z jelenieho vrchu sa do Hačavy dostávame približne za 45 minút.
Do Zádielskej doliny (žltá trasa)
Cesta je obdobná ako predchádzajúca do Hačavy. Z Jelenieho vrchu prejdeme od žltej na modrú značku. Približne za 1,5 hodiny sa môžeme dostať k Ranču v hornej časti Zádielskej doliny, odkiaľ sa môžeme vydať na rôzne ďalšie túry.
Do Šugova a Hačavy (zelená trasa)
Ďalšou alternatívou smerom na Hačavu je trasa cez dolinu Šugov (Dombach) a Hačavské lúky do Hačavy.
Asi v strede ulice Grunt odbočíme doľava, do uličky oproti kaplnke. Po nej sa stúpaním dostaneme ku krížu. Od neho je pekný výhľad na Kojšovskú hoľu, hrebeň Slovenského rudohoria, Medzevskú pahorkatinu a tiež na samotný Medzev. Postupom na opačnú stranu kopca sa dostávame do Šugovskej doliny, v ktorej sa napojíme na modrú značku a po nej vystúpime cez dubovo-bukové lesy do sedla Železná brána. No ešte prv sa môžeme pristaviť pri hrobe neznámeho vojaka. Najpravdepodobnejšie ide o hrob rumunského vojaka, ktorý pri prevoze spadol pod kolesá vozu. Od Železnej brány môžeme ísť po lúkach do Hačavy alebo si vybrať aj cestu do Debrade cez Miglinc, Ladislavovu vyvieračku.
Zo sedla je pekný výhľad na južnú stranu, napríklad na časť južných skál Zádielskej tiesňavy.
Na hrebeň od Lastovičieho vrchu (Schwalbenhübl) až po Kojšovskú hoľu (červená trasa)
Tieto vrchy sa nachádzajú na hlavnom hrebeni Slovenského rudohoria. Po ňom prechádza červená značka, Cesta hrdinov SNP. Na tento hrebeň sa môžeme dostať buď po modrej alebo žltej značke cez Vyšný Medzev, alebo veľmi jednoducho autobusom do Štós-kúpeľov a odtiaľ po červenej, kde aj začneme našu púť. Po výstupe na hrebeň sa dostávame pod Lastovičí vrch, miestnymi nazývaný Lastovičák.
Tento kopec sa nachádza západne od Medzeva. Na jeho vrchu už z Medzeva vidno stožiar na prenos vysielania TV a rozhlasu. Z Lastovičáku je krásny výhľad na hrebeň Vysokých Tatier. Zaujímavosťou je kríž pod jeho vrcholom. Nájdeme ho v lesíku medzi červenou značenou cestou a pod cestou na vrchol pri prvej kľukatej zákrute. Ide o kríž z prvej svetovej vojny, konkrétne z roku 1919, kde sú pochovaní ôsmi vojaci.
Pokračovaním ďalej cez Kremelské lúky sa presúvame do sedla Jedľovec. Práve doň sa dostaneme z Medzeva, pokiaľ by sme si vybrali modrú cestu. Nasleduje náročný výstup na Zbojnícku skalu. Z nej je opäť nádherný výhľad na okolie. Hovorí sa, že na nej bývali zbojníci, ktorí prepadávali vozy putujúce od Mníška do Medzeva.
Ďalším veľmi atraktívnym vrchom je Kloptaň. Na ňom sa nachádza vyhliadková veža. Každoročne, prvý deň v roku, sa na vrchu stretávajú turisti zo širokého okolia, no najmä z Medzeva, Vyšného Medzeva, Prakoviec a Štósu. Je zaujímavosťou, že na ňom rastie aj veľmi vzácny kosatec sibírsky.
Ďalšou zastávkou na tomto hrebeni sú Tri studne. Ide o sedlo, do ktorého sa dostaneme po žltej trase z Medzeva. Je to vhodné miesto na táborenie, a preto sa na tomto mieste každoročne koná Deň detí. V lesíku za veľkým dubom je pomník p. Hudáka, ktorý tu tragicky zahynul. Skoro z celého hrebeňa je možnosť za priaznivých podmienok vidieť hrebeň Vysokých Tatier, Kráľovu hoľu, ďalej okolité a vzdialené obce a mestá, ako Smolník, Prakovce, Mníšek, Gelnica, a z opačnej strany aj južnú časť Košíc a USS, s. r. o. Košice.
Pri pochôdzkach v týchto zmiešaných lesoch môžeme stretnúť množstvo divej zveri, v niektorých dolinách sú viditeľné staré banské štôlne. V doline Hummel môžete naraziť na pozostatky hámrov, ich kamenné základy a tajchy, ktoré dnes rybári využívajú na chov rýb.